Sigurni smo da ste se bar jednom u životu susreli sa upalom mokraćnih puteva. Ova infekcija zna da bude poprilično neprijatna i ponekad teška za lečenje. U daljem tekstu upoznaćemo Vas sa simptomatologijom, dijagnostikom i načinom lečenja urinarnih infekcija.
U sastav urinarnog trakta ulaze: mokraćna bešika, bubrezi i urinarni kanali koji ih povezuju. Kod zdravih osoba urin, koji ispunjava urinarni trakt, je sterilan, što znači da se u njemu ne nalaze bakterije i drugi patogeni organizmi. Uretra, kanal kroz koji se urin izbacuje iz organizma, normalno ne sadrži bakterije ili su one prisutne u toliko malom broju da ne mogu izazvati infekciju.
Infekcije nastaju kada bakterije iz završnog dela debelog creva prodru u uretru, i prošire se na mokraćnu bešiku, a u nekim slučajevima dospeju čak i do uretera i bubrega. Ovo znači da bilo koji deo urinarnog trakta može biti zahvaćen infekcijom. Najčešći uzročnici urinarnih infekcija su bakterije Echerichia coli, Klebsiella, Proteus mirabillis, Staphilococcus saprophiticus.
Simptomi najčešće uključuju sledeće:
1) učestalo mokrenje
2) peckanje pri mokrenju i bolno mokrenje
3) nemogućnost zadrzavanja mokraće
4) bol u donjem delu stomaka
5) promenjen miris mokraće
6) mučnina, gadjenje, povraćanje
7) povišena telesna temleratura.
Infekcije se česće javljaju: kod žena, kod osoba starijih od 65 godina života, obolelih od šećerne bolesti, trudnica, kod osoba koje imaju kamen u bubregu, muškaraca koji imaju uvećanu prostatu, osoba sa rekurentnim urinarnim infekcijama. Takođe, faktor rizika su i seksualni odnosi koji olakšavaju prodor bakterija.
Ukoliko se infekcija ne leči pavovremeno ili se leči nepravilno, uzročnik se može proširiti i na gornje delove urinarnog sistema i bubrege, kada se teže leči a u nekim slučajevima kao posledicu može ostaviti trajno oštećenje funkcije bubrega. Iz tog razloga, kako se infekcija ne bi proširila iz donjih na gornje delove urinarnog sistema i dovela do oštećenja bubrega, potrebno je na vreme dijagnostikovati i pravilno lečiti.
Dijagnoza se postavlja na osnovu:
1) opšteg pregleda,
2) pregleda urina
3) urinokulture
4) ultrazvučnog pregleda urotrakta
5) RTG pregleda urotrakta.
Terapija uključuje sledeće:
1) optimalna hidracija (čajevi, niskomelekularne vode)
2) antibiotici - prema antibiogramu na osnovu nalaza urinokulture.
3) pomoćna i preventivna terapija.
Ukoliko imate problema sa urinarnom infekcijom, ponavljanim urinarnim infekcijama ili imate bilo kakvih pitanja, naši specijalisti urologije stoje Vam na raspolaganju. Za zakazivanje pregleda i dodatne informacije možete nas kontaktirati putem broja telefona 021/572646, 021/571322, 065/3526526.