Usluge DetaljnijeSavetiO namaKontaktZakažite pregled
Dijagnostika Centar

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke – upoznajte vaše dojke

Svake godine 20. mart u našoj zemlji obeležava se kao Nacionalni dan borbe protiv raka dojke. Rak dojke je u Srbiji najčešći zloćudni tumor koji se javlja kod žena. U našoj zemlji godišnje od raka dojke oboli 4600 žena, dok njih 1600 izgubi bitku, i procenjeno je da će jedna od 8 žena u jednom periodu svog života oboleti od raka dojke. Same ove brojke pitaju nas da li dovoljno pažnje posvećujemo zdravlju naših dojki?

Rak dojke predstavlja zloćudni tumor dojke koji nastaje nekontrolisanim rastom ćelija dojke. Obično se rak razvija iz ćelija koje grade duktuse i lobuluse. Tokom vremena ćelije raka počinju da vrše invaziju okolnog zdravog tkiva dojke i da se putem limfnih sudova šire u druge, udaljene, delove tela. Što se ranije otkrije, to su i šanse za izlečenjem veće.

Ono što mi svakoj našoj pacijentkinji, prijateljici, poznanici i rođaci savetujemo jeste da se upozna sa svojim dojkama, s njihovim izgledom, ali i strukturom. Poznavanje svojih dojki omogućava nam da razlikujemo normalan izgled i strukturu od novonastalih promena. Ovo se postiže samopregledom dojki. Verujemo da samopregled dojki, udružen sa drugim dijagnostičkim metodama kao što su ultrazvučni pregled i mamografija, povećava verovatnoću ranog otkrivanja raka dojke i samim tim šansu za uspešnim lečenjem.

Samopregled dojki

Naš moto: jednom mesečno, 10-og dana ciklusa, 10 minuta pregledajte se same, a jednom godišnje dođite na pregled ultrazvukom/mamografom

Savetujemo da za samopregled dojke izdvojite 10 minuta jednom mesečno, 10. dana ciklusa kada su dojke najmanje osetljive, odnosno najmanje bolne.

Slika preuzeta sa www.breastcancer.org

Pregled započnite posmatranjem dojki u ogledalu. Skinite se do pola, stanite ispred ogledala, sa rukama na bokovima, i posmatrajte svoje dojke. Obratite pažnju na njihov oblik, simetričnost, promene na koži, bradavice. Polako se pomerajte ispred ogledala na jednu a zatim na drugu stranu, i potom podignite ruke iznad glave. Na ovaj način možete uočiti promene koje su vidljive iz drugog ugla.

Sledeći korak je da opipate (palpirate) svoje dojke. Palpacija se vrši jagodicama tri prsta. Stanite ili sedite ispred ogledala, desnu ruku stavite na bok dok levom rukom palpirate desnu dojku. Namažite dojku mlekom za telo ili nekon drugom krenom. Započnite palpaciju kružnim pokretima od periferije prema centru na zamišljenom satu na 12h. Zatim se vratite na periferiju, i u pravcu kazaljke na satu, palpirajte svaki deo dojke. Ponovite isti postupak na suprotnoj dojci. Palpaciju možete vršiti i u ležećem položaju, kada ruku, umesto na bok, postavljate iznad glave.

Kada ste završili palpaciju dojke, palpirajte predeo od spoljašnje strane dojke prema pazušnoj jami. Pazušnu jamu palpirajte od dole prema gore i od spolja ka unutra, sve vreme držeći ruku na boku, odnosno iznad glave ukoliko palpaciju vršite u ležećem položaju.

Na kraju ostaje da blago pritisnete bradavicu između palca i kažiprsta i vidite da li postoji iscedak. Ukoliko postoji obratite paznju na njegovu boju, miris, teksturu.

Ukoliko ste primetile:

- promenu u veličini, obliku ili simetriji dojke

- pojačane vene dojke

- crvenilo, perutanje ili druge promene na koži dojke

- čvor u dojci ili pazušnoj jami

- bol u dojci – nelagodnost samo sa jedne strane

- promenu izgleda, svrab ili iscedak iz bradavice

što pre se javite lekaru!

Kako bi se što ranije otkrilo postojanje eventualnih patoloških promena u dojkama, pored samopregleda, savetujemo da jednom godišnje izdvojite pola sata vremena za redovan ultrazvučni pregled. Žene starije od 40 godina, pored godišnjeg ultrazvučnog pregleda, svake druge godine treba da urade mamografski pregled.

Ukoliko imate bilo kakvo pitanje ili želite da zakažete pregled, naš tim stoji Vam na raspolaganju.

Upala sluzokože sinusa i nosa

Rinosinuzitis je upala sluzokože nosa i sinusa.

Kako prepoznati omikron soj?

Aktuelno se u Srbiji i svetu ubrzano širi novi omikron soj korona virusa. Oboleli mogu imati različit spektar simptoma. Koji su najčešći simptomi, koje mere prevencije preduzeti u cilju zaštite zdravlja i šta raditi ukoliko imate simptome, pročitajte u nastavku teksta.

Zakažite svoj pregled sa nama na vreme

Lako i brzo zakažite svoj pregled na našem web sajtu.
Zakažite pregled